ISTORICUL SCOLII

Școala Gimnazială „Aurel Vlaicu” a luat ființă în anul 1920 și a funcționat într-o clădire a fostului depozit C.F.R Fetești.
     În anul 1925 s-a construit un nou local pe terenul C.F.R , căruia i se adaugă o anexă în anul 1938.
     În anul școlar 1935 -1936 a existat și o clasă specială cu 29 adulți pentru completarea studiilor, acest an fiind primul în care școala a dat o serie de absolvenți cu 7 clase. În anul școlar 1940 -1941, școala este frecventată de către un număr de 370 de elevi.

După Reforma Învățământului din 3 august 1948, Școala din Fetești - Gară s-a numit “ Școala elementară cu durata de 7 ani ”. Numărul mare de elevi, răspândirea nefastă a copiilor în spații improprii desfășurării unui proces de învățământ corespunzător, precum și înființarea Liceului Teoretic în 1953, care a funcționat împreună cu școala elementară, au determinat construcția unui local nou de școală, care se va inaugura în toamna anului 1959.
Localul nou construit avea 18 săli de clasă, 2 laboratoare, bibliotecă, sală pentru materiale sportive.

Datorită exploziei demografice, în anul 1981 se construiște un corp nou de școală, cu 9 clase, 2 laboratoare, bibliotecă, mărind astfel capacitatea școlii care a funcționat până în anul 1990 cu clasele I-X.

Școala Gimnazială „Aurel Vlaicu”a devenit unitate reprezentativă a județului Ialomița în anul 1998.

Din anul 2004 unitatea de învățământ poartă denumirea de Școala Gimnazială „Aurel Vlaicu”.

© Copyright 2013 STEEL WARRIOR All Rights Reserved.